Maryja wiecznie młoda… ponownie o duchowym spa.

To nie jest tekst wyłącznie dla kobiet… od razu to zaznaczam.

Rozpoczął się maj – miesiąc szczególnie poświęcony Maryi. Przygotowując się do Mszy Świętej, wziąłem do ręki kolejny wywiad z papieżem – tym razem jest to książka przygotowana we współpracy z ks. Marco Pozza, w której Franciszek zatrzymuje się nad każdym z wersów modlitwy „Zdrowaś Mario”[1]. Kupiłem ją sobie chyba jeszcze przed Wielkim Postem, będąc w Niepokalanowie. Kupiłem i tak leżała na mojej półce aż do dzisiaj.

Nie przypuszczałem, że będzie w niej cokolwiek mówiącego o młodości. O Bogu, który jest młody pisałem już wcześniej (zobacz), nie spodziewałem się jednak, że papież może podobnie podejść do Maryi. Pozwolę sobie przytoczyć jeden fragment, który mnie dzisiaj poruszył:

„Co znaczy pełna łaski? To, że Maryja jest pełna obecności Boga. A skoro jest całkowicie zamieszkana przez Boga, to nie ma w Niej miejsca na grzech. Jest to rzecz niezwykła, ponieważ wszystko na świecie jest, niestety, skażone przez zło. (…) Za każdym razem, gdy uznajemy Ją za pełną łaski, czynimy Jej największy możliwy komplement, taki sam, jaki uczynił Jej Bóg. (…) W rzeczywistości zawsze uznajemy Ją za młodą, ponieważ jako bezgrzeszna nigdy się nie postarzała.”[2].

Maryja, pełna łaski, czyli obecności Boga nie była w stanie grzeszyć. Nie była też przez to kimś, kto by się z tym obnosił. Można zaryzykować stwierdzenie, że w swojej codzienności była tak jaki inne, zwyczajną dziewczyną.

W Ćwiczeniach Duchowych św. Ignacego Loyoli jest zaproponowana kontemplacja o Wcieleniu (CD  102-109). Ignacy proponuje, aby w tej modlitwie popatrzyć na ludzi, którzy są na Ziemi i na ich różnorodność, na Trójcę i decyzję o Wcieleniu i aby przyjrzeć się rozmowie Maryi z aniołem. W tym sposobie modlitwy angażuje się wszystkie swoje zmysły. Dla mnie osobiście jest to jedna z najpiękniejszych kontemplacji. Swego czasu dała mi ona wiele i lubię do niej powracać przy okazji moich osobistych rekolekcji.

Papież Franciszek bardzo dobrze zna tę metodę modlitwy i dlatego dla mnie nie ma zdziwienia, gdy w jego książce przeczytałem taki fragment o Maryi:

„Od urodzenia do zwiastowania, do chwili spotkania z aniołem Bożym, wyobrażam Ją sobie jako zwyczajną dziewczynę, współczesną dziewczynę, dziewczynę, o której nie mogę powiedzieć, że jest miastowa, ponieważ pochodzi z wioski, ale zwyczajna, zwyczajnie wychowana, otwarta na małżeństwo, na stworzenie rodziny. Wyobrażam sobie, że kochała Pismo Święte: znała Pisma, uczyła się religii, ale w rodzinie, tak od serca. Potem po poczęciu Jezusa nadal pozostała zwyczajną kobietą: Maryja jest normalnością, jest kobietą, o której każda kobieta na tym świecie może powiedzieć, że jest w stanie Ją naśladować. Żadnych dziwnych wydarzeń w życiu, normalna matka: nawet w swoim dziewiczy małżeństwie, czystym w ramie dziewictwa, Maryja była zwyczajna.[3]”.

Papież pisze tak, jakby widział Ją i znał. Takie poznanie, dla nas  jezuitów i dla wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek mieli do czynienia z doświadczeniem rekolekcji ignacjańskich jest czymś, co miało miejsce.

Maryja jest zwyczajna, ale bez grzechu, który powoduje twardnienie serca. Dlatego papież mówi o niej, że będąc bezgrzeszną, „nigdy się nie postarzała”[4].

Jak człowiek może pozostać młodym? Papież daje jedną, ale bardzo konkretną propozycję:

„Patrzmy dzisiaj z radością na pełną łaski. Prośmy ją, aby pomogła nam pozostać młodymi, mówiąc ‘nie’ grzechowi, i żyć pięknym życiem, mówiąc ‘tak’ Bogu.[5]”.

Sądzę, że młodzi dzisiaj mogą mieć w Maryi naprawdę dobry wzór do naśladowania. Bo była ona taka jak onie. W sumieto nie tylko młodzi… każdy z nas może się na niej wzorować. Wszyscy chcemy, aby nasze życie było piękne. Piękno polega na tym, że rezygnujemy z tego, co nas oszpeca. W naszym przypadku zawsze oszpeca nas grzech.

 

[1] Papież Franciszek i Marco Pozza; „Ave Maria”; Libreria Editrice Vaticana; Wydawnictwo Ojców Franciszkanów; Niepokalanów 2018;

[2] Por: tamże; ss.22-23;

[3] Por: tamże; ss. 18-19;

[4] Tamże; s. 23;

[5] Tamże, s. 24.

Tutaj możesz ją kupić:
https://wydawnictwo.niepokalanow.pl/pl/p/Ave-Maria-papiez-Franciszek/1047

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przejdź do paska narzędzi