Co Papieże mówią o młodych? No to zaczynamy!

Gdyby tak spróbować zebrać teksty Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka skierowane do mlodzieży, to zebrałaby się pewnie niezłej wielkości księga (albo i więcej). Mówię tu o wszystkich rozmowach, wywiadach, kazaniach, spotkaniach z młodymi, orędziach, katechezach, wypowiedziach o i do młodych. Pewnie wystarczyłoby tylko zatrzymać się na tekstach papieskich ze Światowych Dni Młodzieży, aby móc coś powiedzieć o podejściu Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka do młodych ludzi.Ale gdzie ich szukać?

Gdy odwiedziłem niedawno Targi Wydawców Katolickich, trochę mnie zaskoczyło, że mało jest wydanych tekstów papieży do młodych i o młodych. Było oczywiście sporo książek różnych autorów, piszących o dorastaniu młodych, o ich rozwoju, buncie itp. Zabrakło mi jednak jakiegoś zbioru tekstów bezpośrednio mówiących o tym, co Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek sądzą o młodzieży. Mam wrażenie, że nawet najnowsza Adhortacja Apostolska „Christus Vivit”, jakoś przeszła bez echa, chociaż też można było ją tam nabyć. Za to, już przy samym wejściu na targi kupiłem coś, co jest rzeczą wręcz rewelacyjną – wszystkie przemówienia Franciszka, podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie[1].

Oczywiście, gdybym był moralistą, etykiem, dogmatykiem, czy np. mariologiem, to pewnie przyczepiłbym się, że brakuje czegoś z mojej dziedziny, a jednak z mojej dzieciny (katecheza) coś jednak udało się znaleźć.

Z pewnością Targi nie są miejscem, gdzie odnajdzie się wszystko, czego się szuka i dobrze, bo zmusiło mnie to do konkretnego szukania, chodzenia po księgarniach i zaglądania na strony internetowe różnych wydawnictw. Bardzo cenię sobie Targi i to, co napisałem, proszę nie traktować, jako atak.

Tym wpisem chcę zacząć analizę wybranych tekstów Papieży, dotyczących młodości i młodych. Proszę o wyrozumiałość i cierpliwość. Jeżeli ktoś zna jakieś ciekawe teksty trzech ostatnich Papieży, to z chęcią je przygarnę. Wpisy nie będą też chronologiczne, tzn., że raz pojawi się wpis dotyczący Franciszka, innym razem Jana Pawła II, a innym Benedykta XVI. Postaram się to potem poukładać w działy i kategorie, aby miało to ręce i nogi.

[1] Franciszek: Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego słowa (Łk 1, 38). Przemówienia papieża Franciszka z miejscem na twoje notatki. ŚDM Panama 2019; Wydawnictwo i Księgarnia „Gotów” Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży; Warszawa

One Reply to “Co Papieże mówią o młodych? No to zaczynamy!”

 1. Andrzej Szelka pisze:

  Kuba to jest okazja by zajac sie tematem.Skoro wydawnictwa nie wydają wypowiedzi papieskich do młodzieży i o młodzieży,lub jest ich bardzo mało. MASZ pole do działania.
  Twój blog się rozkręca i tym tematem zyskasz sobie czytelników.
  Myślę że musisz poświęcić trochę czasu może zapukac do wydawnictw.(nawet włoskich). Na pewno Ci pomogą.
  Temat rzeka , jak zauważasz pisząc na blogu.
  Jest prawdą że Papierze dużo miłości przelewali na młodzież.
  Młodzież jest podatna na jej kształtowanie ,tylko trzeba mieć podejście do niej.
  Trzeba ich rozumieć,trzeba być jednym z nich.Trzeba wejść w ich (glany)..
  Ty to robisz.
  Fajnie jest zaczerpnąć teksty Papierzy
  I przekazać je młodym.
  Jest w nich dużo miłości, którą przelewali na Młodzież.
  Ty MŁODYM to pokaż i postaraj się by lepiej to zrozumieli ,bo jest to kawał czegoś dobrego co się powtarza w każdym Pontyfikacie.
  Robisz dobra robotę.
  Tak Trzymaj..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przejdź do paska narzędzi